[sg_popup id=1]
Gündem 

Bilgiye ulaşmanın yeni ve kolay yolu: 9og.org

Mini öğrenci kardeşlerimizden tutun da, tez ödev peşinde koşan ağabey ve ablalarına kadar geniş bir yelpazede hizmet sunduğunu iddia edenbilgi siteleri, mobil gerçekliğin son yıllardaki vaz geçilmezi. Sadece talebelerle durumu sınırlandırmamak gerekli; emekli maaşındaki artışları merak eden büyüklerimizden hatasız yemek tarifini arayan ev hanımlarına kadar yüzbinlerce hatta milyonlarca meraklı, aradığını bulmaya çalışıyor bir şekilde.

Trafiğin keşmekeşin içinde evden çıkıp Beyazıt Kütüphanesine gitmek gerçekten çok meşakkatli. Eğer işine gönülden bağlı bir akademisyen değilseniz elbet. Hal böyle olunca en tarafsız ve netbilgiye doğru zamanda ulaşabilmek kritik öneme sahip. Kullanıcı doğru bilginin peşinde koşarken “en iyi bilgi sitesi” hangisi sorusuna kalıcı cevaplar arıyor. Sanal dünyada karşımıza çıkması muhtemel içeriklerin güvenilirliğini teyitle uğraşamayacağımız, bunu bize gösteren resmi yapılar da pek olmadığı için karşımıza ilk çıkan web sitesinden içeriye dalıveriyoruz.

Biyografiden tutun da, tarih-anı-inceleme, ilginç bilgiler, sağlık ve garip gelebilir ancak “doğaüstü paranormal olaylar” tarayıcılarımız üzerinde en sık aradığımız konu başlıklarından bazıları. Buna magazin de eklenebilir belki. Gizemlere olan önlenemez merakımızdan kim bilir.

Bilgi sitesi nasıl olmalı?

Bu noktada özgün kalabilmeye özen göstermek kritik öneme sahip. Kalıcı mutlu takipçiler elde edebilmek adına paylaştığımız içerik, görsel ve diğer ilgili materyaller kesinlikle benzersiz olmalı. Saçma sapan devrik cümleleri peşi sıra listelemekten, içerikleri çevirip çevirip yeniden yazmaktan bahsetmiyoruz elbet. Söz konusu sitelere belki de hayatı boyunca bir daha hiç uğramayacak zombi takipçilerle avunmak yerine güvenilir kalabilmek – hatırlanmakbilgi sitesi nasıl olmalı tartışmasına girişimizde, kıyasıya savunacağımız ilk nokta olmalı.

Sanal dünyadaki “bilgiye açlığımız” sırasında tek bir kaynağa bağlı kalmamak yetinmemek, tarafsıza en yakın içerikleri üretebilmek önemlidir. Yabancı web siteleri eğer dil biliyorsak bizlere yardımcı olabilir, Milliyet veya Cumhuriyet gibi gazetelerin kamuya açık arşiv sayfaları veya üniversite yayımları doğru bilgiyi sunma telaşında bizlere yardımcı olabilecek kaynaklardan sadece bir kaçı.

Detaylarda boğulmadan durumu sizlere kabaca izah etmek istedik ancak bilgi sitesi arayışında olan bizler belli başlı noktaları gözden kaçırmazsak hem zamandan hem de veriden tasarruf ederiz hem de tutarsız konu yığınlarının içinde kaybolmamış oluruz. http://www.9og.org/ elbette en iyisi olduğunu iddia etmiyor ancak özgünlük ve akıcılık konusunda üst sıralarda olacağı kesin.

↓ Bu yazıları da okuyabilirsiniz ↓

Leave a Comment