[sg_popup id=1]
Ekonomi Memur Maaşları 

Derece Artışının Memur Maaşlarına Etkisi

Özellikle yeni başlayan memurların en çok merak ettiği nokta, maaş ve diğer mali konulardır. Memurlar için uygulanan Derece/Kademe sistemi de memur maaşlarını etkileyen faktörlerden biridir. Bu yazımızda, derece artışının memur maaşlarına etkisi hangi düzeydedir, bunu açıklayacağız.

2011 yılı sonuna doğru “memurlara verilen ek ödeme oranları” konusunda yapılan düzenleme sonucunda 2012 ocak ayından itibaren yeni ek ödeme oranları belirlenmiştir. Hizmet sınıfı ve unvana göre değişen ek ödeme oranları üzerinde memuriyet derecesi de etkili olmaktadır. Örnekler üzerinden derece artışının memur maaşlarına etkisini inceleyelim:

Örnek 1: GİH(Genel İdare Hizmetleri) sınıfında 8. derecede yer alan bir memur 7. dereceye yükseldiğinde, %85 oran ek ödeme oranı 5 puanlık artışla %90’a yükselir. Bunun rakamsal karşılığı da 2017 temmuz itibariyle en az 50 TL civarındadır.

Örnek 2: TH(Teknik Hizmetler) sınıfında 5. derecede yer alan bir mühendis 4. dereceye yükseldiğinde, %130 olan ek ödeme oranı 10 puanlık artışla %140’a yükselir. Bunun rakamsal karşılığı da 2017 temmuz itibariyle en az 100 TL civarındadır.

Verdiğimiz örneklerde sadece ek ödeme miktarındaki artışları belirttik. Bunun yanısıra memur maaşları hesaplamasında kullanılan özel hizmet tazminatı kaleminde de derece artışı sonrası yükselme olmaktadır.

↓ Bu yazıları da okuyabilirsiniz ↓

Leave a Comment